Zwyczaje sylwestrowe w Irlandii

Irlandia jest skarbnicą wielu tradycji, które niejednokrotnie przetrwały stulecia. Również przesądy i zwyczaje sylwestrowe mają bardzo długą historię, a niektóre z nich kultywowane są do dzisiaj. 

1. Już wieki temu zwyczajem było bardzo dokładne sprzątanie domu na pożegnanie odchodzącego roku. Czysty dom miało zapewnić świeży początek i pomyślność w Nowym Roku.

2. Już w święta Bożego Narodzenia ludzie odkładali chleb, by w sylwestra uderzać nim w drzwi i ściany swojego domu. Miało to na celu pozbyć się pecha i przywołać dobre duchy.

3. Jeśli rodzina straciła kogoś bliskiego w odchodzącym roku, dodawano jedno wolne nakrycie podczas uroczystej kolacji oraz zostawiano wszystkie drzwi otwarte. W taki sposób rodziny chciały upamiętnić zmarłych.

4. Duże znaczenie również przykładano do tego, kto jako pierwszy przestąpi próg domu w Nowym Roku. Jeśli był to wysoki brunet, szczęście i powodzenie było gwarantowane. Natomiast mała ruda dziewczynka była oznaką smutku i problemów.

5. Sylwester jest szczególnie ważnym dniem dla samotnych kobiet i nieszczęśliwych ludzi. Często wierzono (i w niektórych częściach wciąż się wierzy), że jemioła włożona pod poduszkę zagwarantuje wymarzonego męża i pomyślność w Nowym Roku.

6. Innym popularnym zwyczajem przynoszącym szczęście było wchodzenie do domu o północy głównym wejściem, a wychodzenie tylnym.

7. A gdzie się podziały sztuczne ognie? Jeszcze do niedawna były one w Irlandii bardzo popularne, jednak wysoka liczba wypadków spowodowała zmianę prawa. Warto się z prawem zapoznać, gdyż za złamanie go grozi nam maksymalna kara 10000€ lub nawet do 5 lat więzienia.

More from Kasia Filar Kupiec

Najdziwniejsze zabiegi kosmetyczne

Nie od dziś wiadomo, że kobieta może wiele zrobić dla urody....
Read More