Złe samopoczucie – jak z nim walczyć?

Masz zimową chandrę? Nie martw się niemal każda z nas ją miewa! Zima wydaje się nie mieć końca, brak słońca i długie szare dni powodują, że brak nam endorfiny we krwi i czujemy się trochę gorzej. Wcześniej miewałam depresję w tym okresie dość często, teraz radzę sobie z nim dużo lepiej. Jak? Oto kilka podpowiedzi, jak się nie dać zimowej depresji.

zimowa-chandra1

  1. Przede wszystkim staramy się znaleźć jakieś pożyteczne zajęcie. Długie dni mogą stać się bardzo korzystne, jeśli pracujemy nad jakimś projektem, do którego od dawna się zbierałyśmy. Mam tu na myśli realizację naszych pasji. Posiadanie pasji to lekarstwo niemal na wszystkie dolegliwości. Zamiast zamartwiać się brzydką pogodą skup się na tym, co przynosi Ci przyjemność i zacznij działać.
  1. Sprawiaj sobie często drobne przyjemności: gorąca kąpiel ze świeczkami, kolacja przy świecach, wyjście do kina lub nałożenie ulubionego balsamu do ciała mogą zmienić Twój nastój niemal natychmiast!
  1. Wysiłek fizyczny! Ćwiczenia poprawiają nastrój i podnoszą poziom serotoniny w mózgu (hormon szczęścia). Nie lubisz ćwiczyć na siłowni lub brak jej w okolicy? Polecam zatem ćwiczenia w domu lub bieganie. Jeśli chesz się wyciszyć, spróbuj ‘7 ćwiczeń mnichów tybetańskich’, jogę lub pilates. Większość tutoriali znajdziesz na youtube.com lub w internecie.
  1. Spotykaj się z znajomymi, rozmawiaj o swoich uczuciach, może razem wymyślicie coś naprawdę fajnego?! Rozmowy i zwierzanie się ze swoich problemów naprawdę pomagają. W końcu wszyscy jesteśmy do siebie podobni i mamy podobne problemy.
  1. Medytuj, skup się na swoich potrzebach. Głęboki oddech, wsłuchiwanie się w siebie przynosi uczucie spokoju i wewnętrznej równowagi. Medytować można na różne sposoby. Medytacją jest wszystko, co sprawia, że się wyciszasz. Jeśli chcesz to robić tradycyjnie w pozycji kwiatu lotosu? Świetnie. Jeśli jednak chcesz iść na spacer albo pobiegać, też super. Ważne, by skupić się na głębokim oddychaniu i dostarczyć jak najwięcej tlenu do mózgu. Znowu dostarczamy mu potrzebną endorfinę i przywracamy jasność myślenia.
  1. Jako coach i energoterapeuta wiem, jak ważne jest dbanie o wewnętrzną równowagę. Jeśli żadna z metod nie pomaga, to znaczy, że możesz potrzebować czegoś więcej. Każdy z nas ma momenty słabości i czasami potrzebuje pomocy z zewnątrz. Polecam w takim wypadku wizytę u specjalisty w zakresie poprawy Twojego samopoczucia. Może to być reiki, masaż holistczny, sesja terapeutyczna, akupunktura czy inna forma uzdrawiania. W dzisiejszych czasach zdrowy duch jest tak samo istotny jak zdrowe ciało. Nie czekaj więc, aż będziesz czuć się naprawdę fatalnie. Szkoda na to życia!

Jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby na chandrę, podzielcie się z nami w komentarzach 🙂 Chętnie wypróbujemy!

 

 

Tags from the story
,
More from Agnieszka Janowska

Jak znaleźć motywację?

Każdego dnia wiele osób próbuje zmotywować się do robienia nowych...
Read More