I want to ride my bicycle…..

Wiosna już za nami, teraz czas na lato (przynajmniej w teorii). I ruszamy w trasy, najlepiej na rowerach.
Nieważne w jakiej części swiata mieszkacie, rowery są wszędzie modnym i coraz bardziej pożądanym środkiem komunikacji, nie tylko w weekendy. Zaczynamy łączyć przyjemne z pożytecznym i jeździmy rowerami do pracy, na spotkania z przyjaciółmi czy właśnie w weekendy z rodziną.

bicycle 3

Coraz więcej miast europejskich ma już puntky, gdzie można wypożyczyć rowery (bicycle sharing system), ale wciąć długa droga to standardów holenderskich.
Może doczekamy się kiedyś na Wyspach ścieżek rowerowych rodem z Holandii, a duże miasta będą przypominały Amsterdam.
Amsterdam ma bardzo wiele do zaoferowania: galerie , muzea i coffee shopy, ale co ważniejsze do wszystkich atrakcji można dotrzeć na rowerze. Jeżdżą wszyscy – duzi, mali, biznesmeni, a nawet turystom się udziela atmosfera. Rowery w każdym możliwym kolorze można wypożyczyć dosłownie na każdym kroku. Do tego trasy są bardzo bezpieczne, dwukierunkowe ze światłami! Rowerowy raj.

Tymczasem w UK, każda nowa ścieżka rowerowa na wybrzeżu to prawdziwy skarb, a wiadomo że najbezpieczniej się jeździ po specjalnie wyznaczonych miejscach. Duże miasta są często bardzo niebezpieczne dla rowerzystów, dlatego lobby rowerowe powoli, ale skutecznie dążą do zmian. Southampton – w ktorym mieszkam nie moze sie poszczycic dobrymi sciazkami ale miasta dalej na Wschod juz tak: Bournemouth i Poole maja swietne sciezki wzdluz morza i w calym miescie.

Najwięcej ścieżek rowerowych na południowym wybrzeżu UK znajdziecie w New Forest (Hampshire). Na rodzinną wyprawę rowerową polecamy na Isle of Wight. Przepływacie promem Red Ferry z Southampton (bilet powrotny dla rowerzystów £7) wysiadacie w East Cowes. Tam czeka na Was kolejna atrakcja-prom łańcuchowy(dzwiek łańcuchów nie jednego przyprawia o dreszcze), a potem czeka już tylko ścieżka rowerowa w lesie (ścieżka usypana jest na dawnej linii kolejowej). Jesli chcecie sobie zaplanować wycieczkę, polecamy stronę: http://www.visitisleofwight.co.uk/things-to-do/cycling

Wybierzcie się z rodzinką na przejażdżkę po parku lub wzdłuż wybrzeża, a zrouzmiecie o czym mowa. A jeśli wybieracie sie do Walii, to tez jest tam wiele atrakcji i wszedzie mozna dojechac rowerem, teren jest juz bardziej wymagający. Ale dla chcącego nic trudnego 🙂 http://www.visitwales.com/

Wsiadamy zatem na nasze rowery i pedałujemy z całych sił. Ps.  Nie zapomnijcie o kasku !

More from Katarzyna Dorotniak

Strach się bać – czyli recenzja kryminałów Camili Lackberg

W wirze codziennych obowiązków trudno jest znaleźć czas dla siebie. Od...
Read More