Tradycje halloweenowe w Irlandii

Świecące dynie, straszne kostiumy i masa słodyczy. Nikomu nie trzeba przedstawiać Halloween. O ile w Polsce Halloween wciąż budzi wiele kontrowersji, dla krajów anglosaskich to jedno z najważniejszych dat w kalendarzu.  Skąd się wzięło i jak się go obchodzi w Irlandii?

tradycje halloweenowe w Irlandii

Celtowie obchodzili Samhain, ‘All Hallowtide’ czyli ucztę umarłych, podczas której odwiedzali ponownie świat żywych. Święto to również było pożegnaniem lata i przywitaniem zimy. 

W ósmym wieku Kościół Katolicki ustanowił pierwszy listopada Dniem Wszystkich Świętych (‘All Hallows’). Dzień przed obchodzono wigilię Wszystkich Świętych ‘All Hallows Eve’, którą zaczęto później nazywać Halloween.

Oto najpopularniejsze tradycje halloweenowe w Irlandii, które obchodzone są do dzisiaj.

Colcannon 

Gotowane ziemniaki, jarmuż i cebula to typowy obiad halloweenowy. Według tradycji dorośli zawijają monety w papier do pieczenia i chowają do ziemniaków. Dziecko, któremu uda się znaleźć pieniążka, będzie żyło w dostatku.

The Barnaback Cake

Typowe halloweenowe ciasto, które kryje w sobie kawałki owoców oraz inne niespodzianki. Każdy członek rodziny otrzymuje kawałek ciasta, w którym może znaleźć szmatkę, monetę lub pierścionek. Jeśli trafisz na skrawek materiału, Twoja sytuacja finansowa w nadchodzącym roku może być nieciekawa. Moneta oznacza dobrobyt, a pierścionek szczęście w miłości.

Wycinanie dyni

Legenda głosi, że w 18 wieku, niejaki kowal o imieniu Jack wszedł w pakt z diabłem i za karę zakazano mu wstępu do nieba. Był skazany na wieczną włóczęgę po ziemskim padole, dlatego poprosił diabła o jakieś światło. Otrzymał palącą się bryłę węgla, którą wsadził do rzepy z wyciętymi otworami.

Tak się właśnie narodziła legenda Jack O’Lantern. Ludzie sobie przekazywali historię o błąkającej się duszy kowala Jacka i ze strachu przed nim wystawiali w oknach powycinane rzepy. Wraz z wielką falą emigracji Irlandczyków do USA, rzepy zostały zastąpione dyniami.

Liście bluszczu

Każdy z członków rodziny otrzymuje po liściu bluszczu i umieszcza go na noc w kubku z wodą. Jeśli rano liść wygląda równie dobrze i nie pokrył się kropkami, jego właściciela czeka rok w zdrowiu i dobrobycie. Niestety gorsze są rokowania dla nieszczęśnika, którego liść nie wygląda tak samo.

Przebrania halloweenowe

Okazuje się, że tradycja noszenia kostiumów również sięga czasów celtyckich. Wierzono, że tego wieczoru umarli przychodzą na ziemię.  Ludzie się bali, że spotkają właśnie duchy, dlatego przebierali się za nie i za diabły. Ukrywali się pod tymi kostiumami, by czasami duchy nie chciały ich przeciągnąć na swoją stronę.

Mam nadzieję, że w przyszłości wypróbujecie jakieś nowe irlandzkie tradycje halloweenowe!

More from Kasia Filar Kupiec

Wywiad z Anną Lewandowską

Witaj Aniu! Od ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii minęło już kilka...
Read More

2 Comments

  • Halloweenowe zabawy to rowniez przeskakiwanie przez swieczki, ktore sa rozstawione w kole na ziemi. Swieczki, ktore nie zgasna, to szczesliwe miesiace w przyszlym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do ogniska. Jezeli orzech peknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemniona milosc. Inna popularna zabawa jest zjadanie bez pomocy rak wiszacych na nitkach ciastek i owocow. W Halloween dzieci i dorosli przebieraja sie za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy sa rowniez oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawily sie w 1930 roku, wtedy zwyczaj

  • Przypuszcza sie, ze nazwa Halloween pochodzi od angielskich slow All Hallows Eve, ktore oznaczaja po prostu wigilie Wszystkich Swietych. Historycy sa zdania, ze tradycja Halloween wywodzi sie ze swieta Samhain, ktore niegdys bylo najwazniejszym sposrod wszystkich swiat celtyckich. Ponad dwa tysiace lat temu na terenie obecnej Anglii, Szkocji, Irlandii oraz Walii wierzono, ze podczas wigilii swieta Samhain na ziemie zstepuja duchy osob, ktore zmarly w ubieglym roku. Wierzono, ze poszukuja one cial osob zywych, aby zamieszkac w nich przez kolejny rok. Celtowie nie chcac, aby w ich cialach zamieszkal zle duchy, starali sie je na wszelkie sposoby odstraszyc przebierajac sie w stare, podarte ubrania, a takze wystawiajac przed dom pozywienie. Ze swietem Samhain zwiazane byly rowniez inne tradycje takie jak tance przy ognisku, zakladanie masek czy tez przepowiadanie przyszlosci przez czarownice. Ekspansja chrzescijanstwa sprawila, ze zwyczaje zwiazane z obchodzeniem swieta Samhain zaczely po pewnym czasie zanikac. Znacznie popularniejsze stalo sie obchodzenie Dnia Zadusznego wprowadzonego w 998 roku przez swietego Odyna. Zwyczaj obchodzenia Halloween przypominajacego obchody dawnego Samhain powrocil w latach czterdziestych dziewietnastego wieku wraz z irlandzkimi imigrantami przybywajacymi do Ameryki Polnocnej. Z kolei 31 pazdziernika 1920 roku w Anoka (Minnesota) odbyla sie pierwsza parada z okazji Halloween, ktora stala sie coroczna tradycja. Do zachodniej Europy tradycja obchodow Halloween trafila w polowie dwudziestego wieku. Dzis coraz czesciej Halloween obchodzi sie rowniez w krajach Europy wschodniej.

Comments are closed.