Tradycje halloweenowe w Irlandii

Świecące dynie, straszne kostiumy i masa słodyczy. Nikomu nie trzeba przedstawiać Halloween. O ile w Polsce Halloween wciąż budzi wiele kontrowersji, dla krajów anglosaskich to jedno z najważniejszych dat w kalendarzu.  Skąd się wzięło i jak się go obchodzi w Irlandii?

tradycje halloweenowe w Irlandii

Celtowie obchodzili Samhain, ‘All Hallowtide’ czyli ucztę umarłych, podczas której odwiedzali ponownie świat żywych. Święto to również było pożegnaniem lata i przywitaniem zimy. 

W ósmym wieku Kościół Katolicki ustanowił pierwszy listopada Dniem Wszystkich Świętych (‘All Hallows’). Dzień przed obchodzono wigilię Wszystkich Świętych ‘All Hallows Eve’, którą zaczęto później nazywać Halloween.

Oto najpopularniejsze tradycje halloweenowe w Irlandii, które obchodzone są do dzisiaj.

Colcannon 

Gotowane ziemniaki, jarmuż i cebula to typowy obiad halloweenowy. Według tradycji dorośli zawijają monety w papier do pieczenia i chowają do ziemniaków. Dziecko, któremu uda się znaleźć pieniążka, będzie żyło w dostatku.

The Barnaback Cake

Typowe halloweenowe ciasto, które kryje w sobie kawałki owoców oraz inne niespodzianki. Każdy członek rodziny otrzymuje kawałek ciasta, w którym może znaleźć szmatkę, monetę lub pierścionek. Jeśli trafisz na skrawek materiału, Twoja sytuacja finansowa w nadchodzącym roku może być nieciekawa. Moneta oznacza dobrobyt, a pierścionek szczęście w miłości.

Wycinanie dyni

Legenda głosi, że w 18 wieku, niejaki kowal o imieniu Jack wszedł w pakt z diabłem i za karę zakazano mu wstępu do nieba. Był skazany na wieczną włóczęgę po ziemskim padole, dlatego poprosił diabła o jakieś światło. Otrzymał palącą się bryłę węgla, którą wsadził do rzepy z wyciętymi otworami.

Tak się właśnie narodziła legenda Jack O’Lantern. Ludzie sobie przekazywali historię o błąkającej się duszy kowala Jacka i ze strachu przed nim wystawiali w oknach powycinane rzepy. Wraz z wielką falą emigracji Irlandczyków do USA, rzepy zostały zastąpione dyniami.

Liście bluszczu

Każdy z członków rodziny otrzymuje po liściu bluszczu i umieszcza go na noc w kubku z wodą. Jeśli rano liść wygląda równie dobrze i nie pokrył się kropkami, jego właściciela czeka rok w zdrowiu i dobrobycie. Niestety gorsze są rokowania dla nieszczęśnika, którego liść nie wygląda tak samo.

Przebrania halloweenowe

Okazuje się, że tradycja noszenia kostiumów również sięga czasów celtyckich. Wierzono, że tego wieczoru umarli przychodzą na ziemię.  Ludzie się bali, że spotkają właśnie duchy, dlatego przebierali się za nie i za diabły. Ukrywali się pod tymi kostiumami, by czasami duchy nie chciały ich przeciągnąć na swoją stronę.

Mam nadzieję, że w przyszłości wypróbujecie jakieś nowe irlandzkie tradycje halloweenowe!

More from Kasia Filar Kupiec

Jak się ubrać na wigilię – 4 zestawy w różnym stylu

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny okres. W końcu...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *