Seriale są cool!

Seriale cieszą się dużą popularnością, choć mało kto przynaje się do ich oglądania. Oczywiście zależy jaki serial oglądacie, ale ja na pewno przyznam się do oglądania wszystkich angielskich seriali kostiumowo – historycznych (ang. periodic drama). A ostatnio najbardziej polubilam wlasnie – Dowton Abbey.

downoton abbey

Pierwsze odcinki zaczęto wyświetlać w 2010 roku – więc wszyscy, którzy jeszcze ich nie widzieli mają sporo do nadrobienia. Jednak zapewniam, że warto. Serial realizowany jest przy współpracy z konsultantem historycznym, dbającym o wierność detali.

Akcja toczy się w Zamku Highclere. Zachęcam do obejrzenia strony zamku, może się tam wybierzecie?
http://www.highclerecastle.co.uk/highclere-castle-gardens.html
Atmosfera jest fantastczna – przenosimy się do lat 20-tych XX wieku. Uczestniczymy w życiu angielskiego społeczeństwa, a mamy cały jego przekrój: artsyokracja – cała rodzina Crawley, klasa średnia – Matthew Reginald Crawley (potencjalny spadkobierca fortuny) oraz klasa robotnicza.

W tym roku będzie wyświetlana ostatnia seria tego popularnego serialu. O dużym zainteresowaniu może świadczyć fakt, że w tym roku sama księżna Kate odwiedziła aktorów na planie Faling Studios w zachodnim Londynie. Serial otrzymał już 2 nagrody BAFTA i 3 Złote Globy.

Gdzie można obejrzeć serial? Downton Abbey w Wielkiej Brytanii wyświetlany jest przez ITV, a w Polsce przez HBO i TVP.
Serial ogąlda się przyjemnie, a przy okazji można ćwiczyć swoje umiejętności językowe. Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę historyczną i język angielski, wejdźcie na stronę ITV – tam czeka na Was quiz http://www.itv.com/downtonabbey/quizzes

Dla tych, którzy nie mają za dużo czasu, polecam BBC iPlayer – oglądacie sobie wybrany serial i nie przeszkadzają Wam żadne reklamy (oszczędzacie czas i nerwy).
Inne seriale godne polecenia to: White Queen, Tudors, The Muskietiers.

More from Katarzyna Dorotniak

Jak kupić dom w UK i nie zwariować? Część I

Myslałyście o zakupie mieszkania lub domu w Wielkiej Brytanii? A może...
Read More