Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Większość z nas lubi postanowienia noworoczne. Pomagają one podsumować odchodzący rok oraz skupić się na tym, co chcemy zmienić i osiągnąć. Jak wynika z badań, zmiana zachowania przeprowadzona za pomocą postanowień noworocznych, jest 10 krotnie skuteczniejsza niż bez żadnego planowania. Zatem drogie Panie, długopisy (tudzież klawiatury) w dłoń. Nowy Rok, nowy początek. 

Jak wiadomo sylwester, jako ostatnia noc w roku, ma znaczenie symboliczne. Żegnamy się z przeszłością, dokonujemy podsumowań i rachunków sumienia. Dzięki temu łatwiej nam się skoncentrować na tym, czego naprawdę pragniemy i jak chcemy to osiągnąć. Większość z nas wpada w euforię “nowego ja” i spisuje długie listy postanowień. Niestety, tylko nielicznym udaje się wytrwać i większość z nas wraca do starych nawyków. Nie bez powodu został ustanowiony dzień Ditch New Year’s Resolutions Day (w wolnym tłumaczeniu “Dzień Rzucania Postanowień Noworocznych”), który jest obchodzony 17 stycznia. To nieprzypadkowa data. Jest pewna teoria, która mówi że potrzebujemy ok. 3 tygodni powtarzania pewnej czynności, by stała się ona naszym nawykiem. Dlatego wiele z nas się poddaje po mniej więcej dwóch tygodniach. Dzień ten powinien dać nam do myślenia, czy na pewno chcemy walczyć o zmianę i o lepszą siebie.

Jak w takim razie przygotować listę postanowień noworocznych, by nie świętować 17 stycznia?

Bądź rozsądna

Nie jest sztuką spisać na kartce najbardziej egzotyczne pomysły typu, chcę być lepszym człowiekiem i pojadę pomagać dzieciom w Afryce. Zapewne jest grono osób, które to planują i naprawdę będą pomagać. Ale jeśli wcześniej o tym nie myślałaś, zacznij od czegoś mniejszego. Może jakiś wolontariat w okolicy? Napisz postanowienie, przeczytaj na głos i pomyśl czy naprawdę jest realne. Czy to nie jest tylko podniecenie noworoczne, że ja mogę wszystko! Oczywiście, że możesz, ale zacznij od mniejszych kroków. Jeśli nasze cele są zbyt ambitne, jest duża szansa, że nie podołamy i się poddamy.

Bądź konkretna

Szczegóły naprawdę mają znaczenie i robią dużą różnicę. Napisz dokładny plan co chcesz osiągnąć, ale co ważniejsze, w jaki sposób. Jeśli jakieś postanowienie jest dość duże, spróbuj je podzielić na mniejsze kroki, które doprowadzą Cię do celu. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do celu.

Nie bądź zbyt ambitna

Ciężko będzie zmienić całe swoje życie w jeden rok. Nie spisuj 30 rzeczy, których prawdopodobnie nie uda Ci się zmienić. Nie chodzi o liczbę celów, ale o ich jakość. Przeanalizuj swoje życie i wybierz 2 lub 3 rzeczy, które najbardziej chcesz i możesz zmienić. Jeśli Ci się uda, będziesz bardziej zmotywowana, by zmieniać resztę.

Nagradzaj siebie

Za każdym razem, jeśli uda Ci się ociągnąć jakiś cel, nagradzaj siebie. Nieważne czy był on mały czy duży, zasługujesz na jakąś nagrodę. Małe rozpieszczanie będzie dodatkową motywacją, by osiągnąć więcej i cieszyć się życiem. Bo o zadowolenie z siebie i z życia tak naprawdę powinno nam chodzić w tych corocznych postanowieniach.

More from Kasia Filar Kupiec

Anna Lewandowska po raz pierwszy w Irlandii

W listopadzie, każda miłośniczka i każdy amator zdrowego stylu życia będzie...
Read More