Ciąża w Irlandii: opieka położnicza

Irlandzki system usług nad kobietą ciężarną różni się od polskiego i dla wielu kobiet może być on sporym zaskoczeniem. Jeśli planujesz lub jesteś w ciąży powinnaś zapoznać się z tym artykułem, by dowiedzieć się jak wygląda opieka położnicza w Irlandii.

Kobieta, która ma status rezydenta na terenie Republiki Irlandii (tzn. przebywa tu dłużej niż jeden rok) lub udowodni zamiar pozostania tu na dłuższy czas, jest objęta programem opieki położniczej i opieki nad noworodkiem (Maternity and Infant Care Scheme). Usługi te są świadczone przez wybranego przez ciężarną lekarza rodzinnego (GP), który zawarł umowę z Dyrekcją Usług Zdrowotnych (HSE) o świadczenie tych usług i położnika ze szpitala.
Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który to zapewni badanie wstępne (najlepiej zgłosić się przed 12 tygodniem) oraz kolejnych 5 badań w okresie ciąży. W sumie program ten obejmuje siedem darmowych wizyt u GP naprzemiennie z sześcioma wizytami w szpitalu położniczym. Lekarz rodzinny i/lub szpitalny położnik mogą podjąć decyzję o zmianie tego harmonogramu, w zależności od stanu zdrowia pacjentki.
Jeżeli kobieta ciężarna cierpi na jakieś choroby przewlekłe np. cukrzycę lub nadciśnienie, może odbyć do 5-ciu dodatkowych wizyt u lekarza rodzinnego. Opieka w zakresie chorób współistniejących z ciążą, lecz z nią niezwiązanych nie stanowią części programu Maternity and Infant Care Scheme.

Opieka nad noworodkiem

Lekarz rodzinny opiekujący się matką świadczy też opiekę nad noworodkiem. W ramach tego programu, po upływie 2 tygodni od porodu, lekarz rodzinny bada dziecko a po 6 tygodniach od porodu ma miejsce nieodpłatna wizyta u GP zarówno matki jak i dziecka.
Również w okresie pierwszych sześciu tygodni, pielęgniarka środowiskowa nieodpłatnie odwiedzi w domu matkę i niemowlę.

Badania

Na jakie badania możemy liczyć w ramach tego programu? W ramach programu Maternity and Infant Care Scheme, bezpłatne wizyty u lekarza GP obejmują ogólne badanie lekarskie, pomiar ciśnienia krwi, wagę oraz badanie moczu. Jeśli chodzi o badanie noworodka, wykonane zostaną badania przesiewowe w kierunku chorób metabolicznych (test Guthrie’go lub nakłucia pięty). Badania mogą zostać wykonane przez lekarza rodzinnego lub na oddziale ambulatoryjnym szpitala i wymagają zgody rodziców.

More from Kasia Filar Kupiec

Prima aprilis – bez żartów proszę!

Już jutro święto wszystkich dowcipnisiów, czyli Prima Aprilis (z łac....
Read More