Latanie samolotem w ciąży

Czy będąc w ciąży można latać samolotem? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie, gdyż istnieje kilka mitów dotyczących podróżowania w ciąży tym środkiem transportu. Jak to zatem jest z tym lataniem?

Czy to jest bezpieczne?

W dzisiejszych czasach podróżowanie samolotem jest najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem komunikacji. Choć nie ma przeciwwskazań do latania samolotem dla kobiet w ciąży, to nikt też tego szczególnie nie poleca. Podczas podróży samolotem pasażer może być narażony na zmiany ciśnienia atmosferycznego, zmniejszoną zawartość tlenu, zmniejszoną wilgotność powietrza a także ograniczoną możliwość poruszania się. Warunki te mogą wpływać na ogólne samopoczucie pasażera, szczególnie ciężarnych kobiet. Ze względu na ryzyko poronienia i uszkodzeń płodu zaleca się, aby  podczas pierwszego trymestru ograniczyć liczbę lotów do minimum. Najlepszym okresem na podróż samolotem jest czas pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży. ciezarna-lot2

W ostatnim trymestrze również nie powinnaś planować zbyt wielu podróży samolotem. Chyba żadna z nas nie chce przeżyć momentów grozy rodząc na pokładzie wysłużonego Boeinga 737 🙂 W trosce o zdrowie przyszłych mam, większość linii lotniczych wymaga zaświadczenia lekarskiego od pasażerek będących w 28 tygodniu ciąży i późniejszym. Powinno ono zawierać informację o dacie rozwiązania, potwierdzenie dobrego stanu zdrowia i braku komplikacji, a także określenie zdolności do podróżowania samolotem. Zaświadczenie powinno być wystawione nie później niż na dwa tygodnie przed podróżą.

Przeciwskazaniem do podróżowania samolotem jest ciąża mnoga, problemy z układem krążenia, ciąża zagrożona i wcześniejsze poronienia.

Podczas lotu

Jeśli się zdecydujesz na lot, warto się zastosować do kilku praktycznych rad:

1. Zapinaj pasy tak, aby nie uciskały brzucha.

2. Często zmieniaj pozycję. W miarę możliwości wstawaj co 30 minut i wykonaj kilka ruchów nogami, by pobudzić krążenie krwi w nogach.

3. Pij dużo wody niegazowanej.

4. Zarezerwuj miejsce blisko toalety – nie będziesz musiała przeciskać się z brzuszkiem przez pół samolotu.

More from Kasia Filar Kupiec

Atrakcje świąteczne w Dublinie

Święta Bożego Narodzenia to niewątpliwie okres magiczny i rodzinny. Jednak,...
Read More