Jak znaleźć motywację?

Każdego dnia wiele osób próbuje zmotywować się do robienia nowych rzeczy i zaprzestania tych, których nie lubimy lub nie przynoszą nam korzyści. Co zatem robić, by się nie poddać? I czym w ogóle jest motywacja?

motywacja

Motywacja, mówiąc najprościej, to stan gotowości do podjęcia działań, które z pewnych względów są dla Ciebie istotne. Jest siłą, która napędza Cię do osiągania celów i pokonywania trudności.

Zatem, aby być zmotywowanym, trzeba mieć ku temu cel. Dobry cel, bo jeśli chcesz się zmusić do czegoś, czego nie lubisz, nie przyniesie to oczekiwanych efektów. Jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy się dowiedzieć, co tak naprawdę wyzwala w nas siłę  i chęć do działania.

Załóżmy, że postanowiłam zostać specjalistą do spaw finansowych, bo ktoś powiedział, że można fajnie zarobić. Aha, niby tak, ale jak zacznę w to wierzyć?? Przecież nie lubię finansów, a pociąga mnie masa innych rzeczy! No i w tym momencie żadna motywacja tu nie pomoże, mogę nawet na ten temat gadać z samym Tonym Robinsem (mistrzem motywacji). Mogę chodzić na seminaria, zapisać się na kurs, po czym odkładać go na następne pół roku. Okay, to co zatem zrobić? Oto kilka rad, jak znaleźć motywację do działania.

  1. Sprawdź, co Ci sprawia przyjemność?

Nie mówię tu o wylegiwaniu się przez cały dzień w łóżku (choć czasem i to jest przydatne), ale raczej o to, co naprawdę sprawia Ci radość? Jakie są to zajęcia? O czym marzysz? Nieważne, że w tej chwili jeszcze nie masz na to czasu. Zaufaj mi, przy dobrej motywacji i czas się znajdzie!

Jeśli jesteś mamą, być może teraz zadasz pytanie, czy moje dziecko na tym nie ucierpi? Czy mój mąż zaakceptuje moją nową pasję lub wyzwanie? Owszem, na początku może być ciężko, gdyż rodzina przyzwyczaiła się do Ciebie zawsze dostępnej, ale w końcu i oni przyzwyczają się, a wręcz rozkochają w nowonarodzonej i zadowolonej mamie czy żonie! Bo czyż nie jest tak, że zadowolona Ty, to zadowolone otoczenie?

  1. Apetyt na życie.

Załóżmy, że znalazłaś już swoją pasję, zapisałaś się na kurs makijażu, jazdy konnej, fotografii czy innych ciekawych zajęć. Jeśli Twój pomysł na to zajęcie wypłynął prosto z serca (a nie był pożyczony od koleżanki lub z programu, który właśnie obejrzałaś), to jest już z górki! Powiem inaczej, nie będziesz potrzebować nikogo by Cię motywował, bo na samą myśl o tym będziesz odczuwała przypływ endorfin i pozytywnej energii! Jeśli świadomie odkryłaś, co będzie celem Twoich działań, gratulacje! Wygrałaś los na loterii, działasz zgodnie z własnymi potrzebami.

  1. Nie poddawaj się!

Nawet mistrzom zdarza się mieć gorsze dni! Jesteśmy tylko ludźmi i podejrzewam, że sam Dalajlama ma swoje humory. No przecież może padać deszcz lub jesteś zwyczajnie przemęczona, do tego dochodzi napięcie przedmiesiączkowe lub zwykły foch na świat. I to też jest w porządku, pod warunkiem, gdy nie zamykasz się na cały tydzień w pokoju i płaczesz bez ustanku. Zwykły foch na świat jest dozwolony! Co więcej, czasami nawet niezbędny, bo to oznacza, że coś się w tobie dzieje, że żyjesz, a może właśnie jesteś przed jakąś wielką przemianą? Co robić w takim momencie? Kompletnie nic! W sensie nie walcz z fochem tylko sobie z nim pobądź, a nóż jakieś wspaniałe olśnienie właśnie w tym stanie do ciebie przyjdzie!

Życzę Wam cudownej motywacji do działań zgodnych z waszym sercem.

Tags from the story
,
More from Agnieszka Janowska

Jak stworzyć dobrą relację z samym sobą?

Jaka jest Twoja relacja ze sobą? Czy zdawałaś sobie sprawę,...
Read More