Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma zmianami. Zmiany te dotyczą również naszego mieszkania, które stanie się dla dziecka nowym domem. Jednak urządzenie przestrzeni dla noworodka nie jest łatwym zadaniem i często uzależnione jest od przestrzeni, jaką dysponujemy. Przygotowałam dla Was kilka praktycznych porad oraz garść inspiracji.

1. Pomieszczenie, w którym dziecko będzie spędzało większość czasu, powinno być przytulne, bezpieczne, wygodne i zadbane. Bez względu na to, czy dziecko będzie miało swój pokój czy kącik w sypialni rodziców, należy odświeżyć pomieszczenie.

2. Istotną kwestią jest kolorystyka pomieszczenia, ma ona bowiem wpływ na samopoczucie niemowlęcia, powinna uspokajać, a nie drażnić. Ściany pokoju powinny być pomalowane delikatną, pastelową, antyalergiczną farbą, minimum 8 tygodni przed planowanym rozwiązaniem.

3. Nie instaluj w pokoju dziecka żarówek o dużej mocy, mogą one drażnić oczy maluszka. Warto natomiast pomyśleć o żaluzjach lub roletach, które pomogą regulować ilość słońca w ciągu dnia.

4. Łóżeczko jest najważniejszym meblem w pokoju niemowlaka. Warto pomyśleć, gdzie jest ustawić, aby zapewnić dziecku spokój. Nie stawiaj go na linii okno – drzwi ze względu na ryzyko przeciągu. Unikaj również bliskiego sąsiedztwa grzejników, gdyż suche powietrze może podrażnić śluzówki maluszka.

5. Przewijak powinien stać w miejscu łatwo dostępnym, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka. Ułatwi i usprawni to przenoszenie oraz przewijanie dziecka.

6. Pomyśl o zakupie wygodnego fotela do karmienia. Zobaczysz, że karmienie dziecka może być jeszcze przyjemniejsze, jeśli odbywa się na wygodnym fotelu, z którego łatwo możesz przenieść malucha do łóżeczka.

7. Unikaj dywanów i wykładzin dywanowych, gdyż mogą one stać się siedliskiem dla kurzu i alergenów. Jeśli możesz, zdecyduj się na panele lub podłogę drewanianą.

Poniżej przedstawiam galerię zdjęć pokoi dla niemowlaka. Które z nich skradło Wasze serce? Bo ja osobiście miałabym dylemat wybrać tylko jedno 😀

 baby-room-neutralbaby-room11baby-room7baby-room8baby-room-boybaby-room9baby-room5baby-room4baby-room10baby-room2

baby-room15baby-room12baby-room13baby-room14

More from Kasia Filar Kupiec

Jak się ubrać na wigilię – 4 zestawy w różnym stylu

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny okres. W końcu...
Read More