Jak kupić dom w UK i nie zwariować? Część I

Myslałyście o zakupie mieszkania lub domu w Wielkiej Brytanii? A może jesteście już w trakcie realizacji tego planu? Zaparaszmy do zapoznania się z podstawowymi zasadami w dokonywaniu tej ważnej w życiu decyzji. (Informacje dotyczą wyłącznie zakupu nieruchomości w UK).

dom6

Niemal dla każdego decyzja o zakupie domu lub mieszkania jest fascynująym momentem, ale i również stresującym. Zadajemy sobie pytania: czy mam wystarczająco dużo oszczędności na depozyt, czy uzyskam kredyt, czy bede w stanie go spłacać oraz czy odnajdę się na rynku, którego nie znam? Nie martwcie się, każdy tzw. „first time buyer” zadaje sobie podobne pytania.

Część odpowiedzi możecie znaleźć w internecie i od tego można zacząć nasze poszukiwania, ale z podjęciem kolejnych kroków radzimy udać się do ekspertów. Bardzo przydatna jest pomoc Financial Advisor/ Doradcy finansowego. Wybierając go skorzystajcie z poleceń znajomych lub sprwadźcie opinie innych. Warto jest sprawdzić tę osobę/ firmę, gdyż często są to trudne dezcyje i potrzebny jest ktoś, kto ma otwarty umysł i pokaże nam właściwy kierunek.

Porady są bezpłatne, opłata administracyjna (administration fee) pobierana jest w momemcie, kiedy zdecydujecie się skorzystać z usług i upoważnicie doradcę to działania. Szczegółowe informacje możecie uzyskać na stronach internetowych lub dzwoniąc do customer service. Możecie się też udać do Waszego banku i umówić na spotkanie.
Kiedy już wybierzecie doradcę i umówicie się na spotaknie, ważne jest aby się do niego przygotować.

Potrzebne Wam będą nastepujące dokumety lub ich kopie:
• Wyciąg z banku
• Wyciąg z konta oszczędnościowego
• Pasylip z ostatnich 3 miesięcy
• Dowód osobisty/ paszport

Musicie też obliczyć, ile Was wynoszą miesięcznie media, czyli woda, prąd i internet. Uzwględnijcie jakiekolwiek zaciągniete pożyczki/ kredyty oraz inne większe wydatki.
Na podstawie tych inforamcji doradca obliczy, na jaki kredyt Was stać, na ile lat i jakie oprocentowanie. Jako first time buyers musicie mieć odłożony wkład własny (minium 5%), do tego doliczyć trzeba opłaty za pomoc doradcy i prawnika.
Jeżeli decydujecie się na zakup nieruchomości powyżej £125k, będziecie zobowiązane zapłacić podatek od własności, tzw. Stamp Duty. Od roku 2014 jest to 1% od nieruchomości między £125k a £ 250k, 3% od nieruchomości £250k a £500k.

Kiedy już otrzymacie decyzję od doradcy i będzie Wam ona odpowiadała, czeka Was następny krok – znalezienie mieszkania/ domu. Wydaje się łatwe? Przekonacie się same 🙂
Jeśli macie jakieś pytania piszcie, bedzięmy odpwiadać w miarę możliwości.

More from Katarzyna Dorotniak

Jak kupić dom w UK i nie zwariować? Część I

Myslałyście o zakupie mieszkania lub domu w Wielkiej Brytanii? A może...
Read More