Jak kupić dom w UK i nie zwariować? Część II

Ustaliłyście już, co zamierzacie kupić, dom czy mieszkanie? Jeśli tak, trzeba zatem przystąpić do działania. Kolejny krok to znalezienie odpowieniego domu.

dom2

Podczas tego procesu należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
– okolica- bardzo ważne jest to, czy okolica jest bezpieczna, możecie to sprawdzić online, popytajcie znajomych w pracy, od tego będzie zależał Wasz spokój. Sprawdźcie również, w jakiej odległości jest lekarz, apteka oraz szkoły (jeśli macie dzieci lub planujecie je mieć w przyszłości)
– odwiedźcie miejsce o różnych porach dnia i tygodnia (dotyczy to miejsc, które już mogą być potencjalnym waszym domem)
– sprawdźcie wnętrze domu dokładnie pod względem wilgotności i pęknieć w ścianach (jeśli się nie orientujecie możecie zawsze poprosić kogoś ze znajomych)

Jeśli jesteście zdecydowani, że warto zawalczyć złóżyć ofertę, możecie to zrobić osobiście dzwoniąc do agencji, która sprzedaje nieruchomość lub skontaktować się z waszym doradcą.
Szybko dowiecie się, czy oferta zostaje przyjęta czy odrzucona i czym dom/mieszkanie już zostało sprzedane. Warto zaznaczyć, że w UK ludzie bardzo szybko podejmują decyzje, dlatego tak ciężko się przebić z ofertą, jeśli  kupujecie dom po raz pierwszy. Ale warto próbować i absolutni się nie zrażać.
Należy też wspomnieć o tym, że UK każda ze stron (sprzedający i kupujący) może się wycofać z transakcji w każdej chwili. Tak naprawdę nie możecie być pewni czy kupilliście dom, aż do momentu kiedy dokonany zosatnie przelew pienieżny i po podpisaniu kontraktów.

Podpisanie umowy poprzedza sprawdzenie domu, kanalizacji, elekrtyki oraz czy nieruchomość znajduje się na terenie powodziowym itp. Tym wszystkim zajmuje się Wasz prawnik. Każda sprwadzona rzecz jest udokumentowana i otrzymujecie orgyinały.

Wszystko idzie łatwo jeśli nie macie tzw. łańcuszka (chain), czyli tylko kupujecie i nic nie sprzedajecie. W innym wypadku proces się przedłuża, gdyż ta osoba która wam sprzedaje musi kupić nowe lokum itd.
Po całym tym stresie jednak następuje najprzyjemniejsza część: odbieracie klucze od agenta i wprowadzacie się do Waszego wymarzonego domu.

Home Sweet Home 😉

More from Katarzyna Dorotniak

Jak kupić dom w UK i nie zwariować? Część II

Ustaliłyście już, co zamierzacie kupić, dom czy mieszkanie? Jeśli tak,...
Read More

1 Comment

Comments are closed.