Ciąża w Irlandii: wybieramy szpital położniczy

Jedną z pierwszych ważnych decyzji dotyczącej ciąży i porodu jest wybór szpitala położniczego. Jeśli w naszym rejonie jest tylko jeden szpital, wybór może się wydawać oczywisty. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli mieszkamy na przykład w Dublinie, gdzie mamy do wyboru aż trzy placówki. Jak dobrze zatem wybrać szpital położniczy?

Opinia znajomych

Wiele z nas, dokonując wyboru szpitala, bardzo często kieruje się opiniami koleżanek, znajomych i innych życzliwych doradców. Jednak problem polega na tym, że ile kobiet, tyle różnych i często bardzo odmiennych doświadczeń dotyczących porodu. Osobiście znam kilka dziewczyn, które były zachwycone porodem w szpitalu Rotunda i nie wyobrażają sobie porodu nigdzie indziej. Z drugiej jednak strony mam bliską koleżankę, która była bardzo rozczarowana opieką podczas ciąży, i jeszcze bardziej samym porodem. To samo dotyczy szpitala na Holles Street (The National Maternity Hospital). Ja osobiście byłam bardzo zadowolona z opieki położniczej podczas ciąży oraz samego porodu (ok, oprócz bólu, ale to już nie wina szpitala). Personel był bardzo miły, wyrozumiały i empatyczny. Szpital ten wszystkim zawsze polecam, ale znam dziewczynę której poród był bardzo ciężki i jest niezadowolona z opieki położników z Holles Street. Czyli jak widać, wszystko jest bardzo relatywne i zależy od naszych (lub naszych znajomych) doświadczeń.

Lokalizacja

Lokalizacja jest bardzo ważnym kryterium podczas wyboru szpitala. Jeśli wybierzemy szpital, który jest dosyć daleko oddalony od naszego miejsca zamieszkania, możemy mieć problemy z dotarciem do niego. Jeśli akcja porodowa nie jest zaawansowana albo możemy dotrzeć do szpitala w nocy i uniknąć korków, nie ma żadnego problemu. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli próbujemy się przedostać z północnej części Dublina na stronę południową, w godzinach szczytu. Taki stresujący „rajd” po zakorkowanym mieście na pewno nie wpływa kojąco na rodzącą kobietę. Wręcz przeciwnie. Dlatego warto zmierzyć czas dojazdu do szpitala w normalnych warunkach i w tych mniej sprzyjających, a następnie można porównać z innymi placówkami. Uwierzcie mi, każda zbędna minuta w aucie podczas skurczów ma znaczenie. Szczególnie dla naszego zdrowia psychicznego. Albo raczej zdrowia naszych partnerów.

Rankingi

Wszyscy lubimy rankingi. Pozwalają nam one ocenić ważne dla nas informacje względem obiektywnie wybranych kryteriów. Nie inaczej jest z rankingiem szpitali położniczych. Ostatni taki ranking został przeprowadzony w 2013 roku przez irishhealth.com Rate My Hospital. W rankingu brały udział zarówno prywatne szpitale, jak i te prowadzone przez HSE. Jego wyniki opierają się na 25000 oddanych głosów, oto one:

 1. Mount Carmel – 89% (Obecnie w likwidacji)
 2. Portiuncula Hospital, Ballinasloe – 78%
 3. Cavan Monaghan Hospital – 76%
 4. Rotunda Hospital Dublin – 75%
 5. South Tipperary General Hospital, Clonmel – 74%
 6. Wexford General Hospital – 74%
 7. Midland Regional Hospital Mullingar – 73%
 8. Cork University Maternity Hospital – 72%
 9. Midland Regional Hospital Portlaoise – 72%
 10. Mayo General Hospital – 71%
 11. St. Luke’s General Hospital, Carlow/Kilkenny – 70%
 12. Sligo General Hospital – 68%
 13. Coombe Women’s Hospital, Dublin – 68%
 14. University Maternity Hospital, Limerick – 67%
 15. Our Lady of Lourdes Hospital, Drogheda – 67%
 16. National Maternity Hospital, Holles Street Dublin – 65%
 17. University Hospital Waterford – 63%
 18. Letterkenny General Hospital – 62%
 19. Galway University Hospital – 62%

Mam nadzieję, że wyniki te pomogą w wyborze szpitala lub rozwieją wątpliwości przyszłych mam.

Tags from the story
, ,
More from Kasia Filar Kupiec

Wyniki konkursu ‘MAMA I JA’

Bardzo gorco dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia. Każde z nich...
Read More